امتیاز موضوع:
 • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
دوربین آیفون ۵ در مقایسه با رقبای آندرویدی
12-07-2012، 04:47 AM,
#1
دوربین آیفون ۵ در مقایسه با رقبای آندرویدی
[تصویر: i5.jpg]
در این مقاله به مقایسه ی کیفیت دوربین آیفون ۵ در مقابل رقبای آندرویدی اش یعنی Samsung Galaxy S3 ، و HTC One X می پردازیم.
اپل در آیفون ۵ نسبت به آیفون ۴s تغییری اعمال نکرده است. در واقع نیازی نیز به این کار نبود.
آیفون ۴s یکی از بهترین دوربینهای تلفنهای هوشمند را داراست، و با چند تغییر و ارتقا، آیفون ۵ نیز همینطور است. اما آیفون ۵ تنها نیست و رقبای قدرتمندی همچون TC One X و سامسونگ گلکسی S3 را در مقابل خود دارد.
هر سه این ابزارها مجهز به دوربین ۸ مگاپیکسلی با حسگر BSI CMOS هستند. در واقع، مزیت حسگرهای BSI CMOS نسبت به حسگرهای CMOS اینست که طراحی آنها اجازه می دهد تا نور بیشتری به دیودهای تصویر برسند، که به بیان دیگر نور کمتری برای گرفتن یک عکس با کیفیت نیاز دارند. (در نظر داشته باشید که تنها به دلیل اینکه هر سه موبایل یک نوع حسگر دارند این بدان معنی نیست که کیفیت تصاویرشان نیز یکسان است.
برای کمک به عکسبرداری در حالت کم نور ، تمامی این دستگاهها روزنه های بزرگی دارند. آیفون لنز f2.4 33 میلیمتری، گلکسی S3 لنزی f2.6 27 میلیمتری و One X نیز لنزی f2 28 میلیمتری دارد.
لنزهای روشن تر نور بیشتری را جذب می کنند، بدین معنی که دیگر نیازی به استفاده از حسگرهای ISO بالاتر نیست که موجب ایجاد نویز و از بین رفتن جزئیات می شوند.
هر سه دوربین قابلیت عکسبرداری بسیاری خوب و سریعی بدون لگ شاتر دارند، پس زمان عکس گرفتن بین دو تصویر بسیار پایین است.
عکاسی با آیفون ۵ بدون Option های ISO یا White Balance بسیار ساده است، اما دو حالت HDR و پاناروما همچنان در دوربین آیفون ۵ وجود دارند. از سوی دیگر سامسونگ و HTC دوربینهای ساده ای دارند که فقط با آنها عکس می گیرید و بیشتر کار بر روی نتیجه است. (گرچه برای اغلب مردم این چیزها اصلن مهم نیست) این دو نیز همچون آیفون حالت پاناروما و HDR را دارند.
انتخاب برنده ی نهایی بین کار سختی است. در ادامه ما آزمون مختصری از این سه دوربین گرفتیم که در آنها کیفیت عکس آیفون ۵ صرف نظر از بحث نور از دو گوشی دیگر بهتر است. One X با عکسهای با رنگهای عالی و جزئیات بالا با اختلاف کم دوم است. گلکسی S3 نیز عکسهای با کیفیتی می گیرد، اما در مقایسه با آیفون ۵ کیفیت کمتری دارند. در ادامه تصاویری که با این سه تلفن هوشمند در شرایط یکسان گرفته شده است، آمده اند.

رنگ
[تصویر: p1.jpg]
نتیجه عکاسی با نور کافی تصاویری با کیفیت رنگ بسیار خوب در تمامی گوشی ها است. جزئیات، exposure و رنگ در HTC One X عالی هستند. اما تفاوتها ناچیز است. گلکسی S3 کمی پرنورتر از بقیه است که البته بسیار کم است و کسی متوجه ان نمی شود.
عکاسی با نور زیاد خورشید
این تصاویر برش خورده در حالت ۱۰۰ درصد هستند. تمامی عکسها در حالت کوچک خوب هستند اما زمانی که آنها را بزرگ می کنیم برنده آیفون ۵ است که جزئیات، رنگ، و exposure آن عالی است.
[تصویر: gs3.jpg]
عکاسی با نور کم
[تصویر: low.jpg]
از سمت چپ آیفون ۵، One X، و گلسی S3. تصویر One X در حالت نور کم اندکی قرمز است اما جزئیات و تیزی تصویری خوب است. آیفون تصویری گرمتری ارائه داده و گلکسی اندکی سفیدتر است.
عکاسی با نور محیط از سوژه
[تصویر: foo1.jpg]
[تصویر: fo2.jpg]
[تصویر: foo3.jpg]
در حالیکه در تصاویر پیشین One X اندکی نا امیدکننده ظاهر شده بود، در عکاسی از خوراک عالی ظاهر شد. همچنان رنگ اندکی مشکل دارد، اما به تصویر بسیار نزدیک است و جزئیات را به خوبی نشان می دهد. به خصوص با در نظر گرفتن اینکه ISO آن ۱۰۰۰ است. گرچه لبه ها و رنگ ها در آیفون ۵ بهترند. نتیجه ی گلکسی S3 نیز خوب است، اما در مقایسه با دو تصویر دیگر خوراک صاف به نظر می رسد.
در حالت زوم ۱۰۰ درصد
[تصویر: z1.jpg]
[تصویر: z2.jpg]
[تصویر: z33.jpg]
آیفون ۵ همچنین جزئیات را در نور کمتر بهتر نشان می دهد، اما دلیل دیگر آن اینست که آیفون ۵ در مقایسه با One X و Galaxy S3 (که از ISO 800 بهره می برند)، از ISO 500 استفاده کرده است.

بزرگنمایی
[تصویر: zo2.jpg]
[تصویر: zo1.jpg]
[تصویر: zoo3.jpg]
هر سه تلفن در عکسبرداری Close-up بسیار عالی بودند. تصاویر بالا نیز برش خرده ی جالت ۱۰۰ درصد تصاویر گرفته شده اند. تنها مشکل مکانیست که One X روی آن Focus کرده، با اینکه قسمت دیگری را برای Focus انتخاب کرده بودیم؛ که ممکنست ایراد از کاربر بوده باشد.
Ziman, pênaseya me ye
Website
[تصویر: 1327191460.gif]
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان

صفحه‌ی تماس | انجمن اجتماع اندیشه | بازگشت به بالا | | بایگانی | پیوند سایتی RSS