انجمن اجتماع اندیشه
پروکسی سرور چیست و نحوه کار کردن آن چگونه است - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجمن اجتماع اندیشه ()
+-- انجمن: کامپیوتر ،اینترنت و شبکه ،فناوری و تکنولوژی (/forumdisplay.php?fid=83)
+--- انجمن: IT ,ICT (/forumdisplay.php?fid=88)
+--- موضوع: پروکسی سرور چیست و نحوه کار کردن آن چگونه است (/showthread.php?tid=1936)پروکسی سرور چیست و نحوه کار کردن آن چگونه است - pooyan97 - 11-10-2018

پروکسی سرور چیست و نحوه کار کردن آن چگونه است :
پروکسی سرور چیست و نحوه کار کردن آن چگونه است از دیگر مسائلی است که هنگام راه اندازی و یا خرید سرور مجازی می بایست در نظر گرفت ، در ادامه به تعریف و توضیح آن به زبان ساده می پردازیم . پروکسی سرور در واقع نوعی پیک می باشد و در اصل پروکسی نوعی سیستم واسط بین کاربر و مقصد است که بسته های اطلاعاتی را از کاربر دریافت و به مقصد مشخص شده تحویل می دهد ونیز پاسخ دریافت شده را نیز به مبدا انتقال می دهد از پروکسی سرور می توان به عنوان نوعی فایروال استتفاده کرد .
پروکسی سرور قابلیت این را دارد که به صورت هم زمان بسته های اطلاعاتی بسیاری را از کاربرهای مختلف دریافت و به مقصد هدایت کند . از پروکسی سرور می توان به عنوان ف*ی*ل*ت*ر*ش*ک*ن نیز استفاده نمود زیرا این قابلیت را دارد که آدرس مبدا را به صورت مخفی نگه دارد و بعد از دریافت پاسخ از مقصد آن را به مبدا انتقال دهد ، همچنین می تواند اطلاعات را فیلتر نماید و با ایجاد لایه های امنیتی از نفوذ و شنود غیرمجاز اطلاعات جلوگیری کند . از دیگر ویژگی های پروکسی سرور می توان به قابلیت کش آن اشاره نمود که باعث بالا رفتن سرعت و مصرف در پهنای باند می شود . بنابراین استفاده از پروکسی سرور در سرور مجازی اعم از سرور مجازی میکروتیک ، سرور مجازی لینوکس ، سرور مجازی ویندوز و … حائز اهمیت است .
نکته :
زمانی که با پروکسی درخواست ارسال می شود یک لایه واسطه ایجاد می شود و پروکسی درخواست کاربر را در قالب شخصیت خودش برای مقصد ارسال می کند . به علت مخفی کردن مبدا با پروکسی مشکلات بسیاری برای شناسایی مهاجمین ایجاد می شود و گاهی شخص دیگر را به عنوان مهاجم معرفی میکند ، همچنین قابلیت احراز هویت کاربران استفاده کنننده از اینترنت را دارد و باعث شناسایی کاربران و اعمال محدودیت می شود .