انجمن اجتماع اندیشه

نسخه‌ی کامل: توضیح پسوندها در کارت های گرافیکی
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
پسوندهای کارتهای گرافیکی مربوط به شرکتهای مختلف نشاندهنده مشخصاتی مانند فرکانس پردازنده کارت و یا نوع حافظه ی بکار برده شده در کارت است.کارتهای مربوط به شرکت Nvidia معمولا دارای پسوندهایی همچون : LE ، GT ، XT،SG و ... هستند.همچنین کارتهای مربوط به شرکت ATI با پسوند هایی همچون SE ، PRO ، XTX و ... عرضه میشوند.در اینجا به توضیح برخی از پرکاربرد ترین پسوندها میپردازیم .

پسوند ها در کارت های گرافیکی شرکت Nvidia
پسوند LE : وقتی کارتی را مشاهده کردید که دارای این پسوند می باشد بدانید که پردازشگر این کارت با حداقل فرکانس خود فعالیت می کند و فرکانس آن پایین می باشد. این نوع کارت ها به عنوان ضعیف ترین و ارزان ترین کارت های شرک Nvidia شناخته می شود.
پسوند XT : در این کارت ها فرکانس پردازش گر و حافظه از مقدار فرکانس استاندارد کمتر می باشد ولی به علت وجود رابطه حافظه پیشرفته 256 بیتی کاهش فرکانس پردازش گر و حافظه تا حدودی جبران شده است این نوع کارت ها برای کارهای نیمه حرفه ای خوب می باشند.
پسوند GT :این نوع کارت های گرافیکی که از پسوند GT استفاده می کنند از پرفروش ترین کارت های Nvidia می باشند و علت آن بهره گیری از حافظه پر سرعتGDDR3 می باشد که باعث افزایش پهنای باند حافظه کارت گرافیک به مقدار زیاد می شود (در تکنولوژی GDDR3، 4 بیت داده در هر دقیقه طی 2 چرخه کلاک انتقال راره میشود.) . در این نوع کارت ها فرکانس پردازنده نیز ارتقای چشمگیری کرده است .
لازم به ذکر است که SUZUKI دو مدل 7300 GT و 8500 GT GForce را در این راستا ارائه نموده، که از این تکنولوژی بهره میبرند.

پسوند Ultra: این پسوند در کارت های پیشرفته سری 5 و 6 شرکت Nvidia به کار می رود استفاده از این پسوند به این معناست که واحد پردازش گرافیکی کارت از فرکانس بیشتری در مقایسه با مدل های استاندارد برخوردار است .
پسوند Ultra Extreme : در این نوع کارت ها فرکانس پردازش گر و حافظه افزایش پیدا کرده است و به طور کلی این پسوند در کارت های سری T به کار می رود البته قیمت این نوع کارت ها نیز بالا می باشند.
پسوند GTX: حتما تا به حال به این پسوند بارها برخورد کرده اید این پسوند مخصوص کارت های سری 7 به بالا می باشد وجود این پسوند نشان می دهد که پردازنده گرافیکی این کارت از قابلیت پیشرفته ای برای پردازش تصاویر سه بعدی برخوردار است.
پسوند GS: این پسوند حالت ضعیف شده پسوند GT است که شرکت Nvidia برای سطح متوسط با بالا ارائه کرده است هدف از ارائه این نوع کارت ها این می باشد که کاربران با پرداخت هزینه نه چندان زیادی کارت گرافیکی خود از قابلیت در کاربرد های 3 بعدی استفاده کند در اصل این کارت نسخه Over Clock نشده از از سری GT می باشد.
همچنینSUZUKI مدل های 8400GS و GForce 7200GS را با بهره گیری از این تکنولوژی ارئه کرده است.
پسوند های دیگری نیز وجود دارد مانند TDH , TC, SE, GTS و ..... ولی پسوندهای بیان شده مهمترین ها هستند.


پسوند ها در کارت های گرافیکی شرکت ATI
پسوند SE: کارت هایی که از این پسوند استفاده می کنند کارت هایی می باشند که دارای پهنای حافظه پایین هستند مثل کارت X300 که دارای رابط حافظ ( پهنای باند ) 128 بیتی می باشد ولی نوع SE آن دارای پهنای باند 64 بیتی است .
پسوند Pro: در این نوع کارت ها فرکانس پردازنده گرافیکی و حاقظه گرافیکی افزایش یافته است که این عامل باعث افزایش کارایی این نوع کارت گرافیک در پردازش سه بعدی می شود مانند Radeon 9800 pro
پسوند XT : این پسوند نوع توسعه یافته پسوند pro می باشد در این نوع کارت ها پردازنده با فرکانس بالاتری نسبت به پسوند pro فعالیت می کند بطور کلی این پسوند در کارت های نیمه حرفه ای شرکت Ati به کار میرود مانند Radeon x1800xt
پسوند XTX: این پسوند به تازگی توسط شرکت Ati معرفی شده نشان دهنده بالاترین کیفیت و قدرت گرافیکی در کارت های این شرکت است کارت هایی که دارای چنین پسوندی می باشند از فرکانس پردازنده و حافظه بسیار بالایی یرخوردار می باشندو به عنوان حرفه ای ترین کارت های Ati شناخته می شوند.
از پسوند های دیگر شرکت Ati می توان به VIVO و XTPE اشاره کرد.